Genel Hukuk kategorisinde tarafından
Merhabalar, babam 2003 senesinde öldürüldü. Öldüren kişi 2004 senesinde 3 yıl ceza aldı. Ben o yaşlarda küçüktüm, tabiki bir sürü bahaneler ile bu kadar az ceza aldı. ve her hangi bir kan parası gibi bir girişimimiz olmadı. Ben şuan o davayı tekrardan açma hakkına sahipmiyim. Tekrardan yatmasını sağlayabilir miyim? cevaplarınız için çok teşekkkür ederim şimdiden.

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
kan parası diye birşey yoktur maddi ve manevi tazminat vardır, bunun için zamanaşımı sürelerini dikkate almak gerekir, haksız bir eylem gerçekleştikten sonra zararı ve faili öğrendikten sonra iki yıl her halde 10 yıldır, ortada ceza hukukunu ilgilendiren bir eylem olmasından dolayı burada ceza zamanaşımı süresi hukuk zamanaşımı süresinden uzun olması ceza zamanaşımı süresince dava açabilme imkanı vardır. ancak 2004 yılında almış olduğu 3 yıllık ceza kesinleşmisse, siz faili ve zararı öğrenmişsiniz demektir. bu nedenle 2004 yılından mahkumiyet kararının kesinleşmesinden itibaren 2 yıl içinde davayı açmanız gerekmektedir. Herhangi bir nedenle faili ve zararı öğrenmediğiniz iddia ediyorsunuz bunu ispatlayarak ceza zamanaşımı süresi içinde bu büyük olasılıkla 15 yıl olacaktır dava açma imkanınız doğar ama kişi ve zararı öğrenmediğinizi ispat etmeniz şartıyla.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından


kesinleşmiş bir hükmü ancak yargılamanın yenilenmesi davası açabilirsiniz. bunun için fiil ve niteliği değismedikçe öngörülen alt ve üst sınırlar içinde yer alan cezanın değiştirilmesi, artırılması veya eksiltilmesi için de yargılamanın yenilenmesi kabul edilmemiştir.Temyiz ve ya istinaf incelemesinden geçmemişse kanun yararına bozma yoluna başvurabilirsiniz. hükümlü aleyhine yargılamanın yenilenmesi kısıtlı tutulmuştur,


Madde 314 - (1) Kesinleşen bir hükümle sonuçlanmış olan bir dava aşağıda yazılı hâllerde sanık veya hükümlünün aleyhine olarak yargılamanın yenilenmesi yolu ile tekrar görülür:


 


<span style="fon

İlgili sorular

0 cevap
25, Ocak, 2014 Ceza Hukuku kategorisinde masormete tarafından soruldu
3 cevap
8, Ocak, 2014 Ceza Hukuku kategorisinde garette tarafından soruldu
1 cevap
3, Temmuz, 2014 Genel Hukuk kategorisinde tnrdmr tarafından soruldu
3 cevap
2 cevap
24, Haziran, 24 Ceza Hukuku kategorisinde Gun3688 tarafından soruldu
...