İş Hukuku kategorisinde tarafından
Merhaba
Mağazamızdan 5.090 tl değerinde bir ürün müşteri tarafından çalındı.Ürünün çalındığını farkettiğimizde kameradan bakıldığında çalındığı saatlerde bende mağazadayım.Şirket bu görüntü üzerine benden çalınan ürünün ücretini kesmek istiyor.Ben çalındığı saatde orda olduğum için ürün ücreti benden kesebilir mi?Nasıl bi yol izlemeliyim?
Teşekkürler

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
Oluşan zarardan işçinin ne kadar kusurlu olduğu belirlenmeden ve herhangi bir mahkeme kararı olmadan işçinin maaşından kesinti yapılamayacağını bir makalede okuduğumu belirteyim öncelikle..

İşyerinizde toplu sözleşme varsa veya bireysel iş sözleşmenizde ücret kesme cezasına ilişkin bir hüküm varsa o uygulanabilir.

İş Kanunu Madde 38 'de açıkca belirtilmiştir. Yukarıda bahsettiğim yazılı bir kural olsa ve sizin tarafınızdan imzalanmış olsa dahi, çalışana durum ve gerekçe derhal bildirilmelidir. Kaldı ki kesintiler; bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut iş miktarına göre verilen ücretlerde çalışanın iki günlük kazancından fazla olamaz.

Hukuk Fakültesi Öğrencisi

İlgili sorular

1 cevap
7, Ağustos, 2017 Ceza Hukuku kategorisinde Mustafaz35 tarafından soruldu
1 cevap
13, Aralık, 2012 İş Hukuku kategorisinde bsrys tarafından soruldu
0 cevap
15, Eylül, 2017 İş Hukuku kategorisinde enazan tarafından soruldu
0 cevap
19, Ocak, 2016 İş Hukuku kategorisinde ysmcyhn tarafından soruldu
0 cevap
6, Nisan, 2016 Banka Hukuku kategorisinde Baron tarafından soruldu
...