İş Hukuku kategorisinde tarafından soruldu
merhaba

Güzellik salonu işletmecisiyim..işyeri çalışanının hatalı işlem uygulaması sonucu bir müşterimizin saçları yandı ve kendisi benim şahsıma tazminat davası açtı.6 celse yapıldı ve dava sonuçlanmak üzere..şimdiye kadarki şahitler olayı işyeri çalışanının yaptığını söyledi ve hakim işlemi benim yapmadığıma ikna oldu fakat buna rağmen bilirkişi ve dermatolog raporları istendi.raporlar da saçın yandığı fakat saç derisine zarar gelmediği yönünde..Ben sırf işletmeci olmam nedeniyle bu davadan tazminat cezası alırmıyım yoksa işyeri çalışanınımı mahkeme muhattap kabul eder?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından cevaplandı
Mevcut Borçlar Kanununda işveren; istihdam eden olarak işçinin fiillerinden sorumludur. Fakat kurtuluş kanıtı dedğimiz olguları ispat etmek kaydıyla bu sorumluluktan kurtulmanız mümkün. Borçlar Kanununun 55. maddesi gerği; işçinizi işe alırken çalıştırırken ve iş esnasında gerekli dikkat ve özeni göstererek denetlediğiniz ispatlarsanız bu sorumluluktan kurtulabilirsiniz.
...