Miras Hukuku kategorisinde tarafından soruldu
Merhaba

Bir ay önce dedem vefat etti , etmeden önce babaanneme vasiyet etmiş  , neyimiz varsa yarısını torunuma vereceksin diye.

Babaannem 82 yaşında  , gerekli sağlık raporunuda alarak  notere gidip gerekli vasiyeti yaptırdı.

Kendilerinin tek çocuğu var yani  babam oluyor.

Babamın  onaylamadıkları bir hayatı var o yüzden  babaannem hiç düşünmeden  vasiyeti şu şekilde  hazırlattı.

Vefatımdan sonra  taşınır yada taşınmaz tüm mal varlığımın  % 51 'i  torunuma ,  % 49  da oğluma diye  hazırlattı.

En büyük korkuları taşınmaz olan mallarının  babam tarafından satılıp tüketilmesi  o yüzden  % 51 olarak hazırlattı ama ben  merak ediyorum ki ; acaba  babam ilerde  mahkeme açarsa  ne kazanır ne kaybeder ?  vasiyeti iptal ettirme imkanı varmı ?

Yardımlarınız  için teşekkür ederim

Şebnem Çelebi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından cevaplandı
medeni kanunun 557. maddesinde  vasiyetnamenin (ölüme bağlı tasarrufların)  iptal düzenlenmiştir.   babanın mirastan saklı payını ihlal eden vasiyet  için  baban dava açabilir.

İlgili sorular

0 cevap
8, Eylül, 2015 Miras Hukuku kategorisinde latinmn tarafından soruldu
0 cevap
28, Mayıs, 2014 Miras Hukuku kategorisinde heidienj tarafından soruldu
1 cevap
18, Şubat, 2013 Miras Hukuku kategorisinde ayshe_k tarafından soruldu
0 cevap
9, Ekim, 2013 Genel Hukuk kategorisinde kaplanius tarafından soruldu
2 cevap
31, Ekim, 31 Miras Hukuku kategorisinde aslihanem tarafından soruldu
...